Świetna Ania Dąbrowska na Dniach Ostrowca Świętokrzyskiego


Koncert Ani Dąbrowskiej, jednej z najciekawszych polskich wokalistek, zakończył w niedzielę, 23 czerwca 2019 roku, Dni Ostrowca Świętokrzyskiego.
 
Ania Dąbrowska z zespołem na Dniach Ostrowca Świętokrzyskiego. Fot. K.Krzak
Podczas niedawnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Ania Dąbrowska świętowała jubileusz 15 – lecia pracy artystycznej. Wynika z tego, że za jej początek przyjęto rok wydania przez artystkę pierwszego albumu studyjnego zatytułowanego „Samotność po zmierzchu”, z którego pochodzą takie przeboje, jak „Tego chciałam” czy „Charlie, Charlie”. Dość szybko krążek zdobył status Złotej Płyty i został nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Album Roku 2004 pop”. Do dzisiaj Dąbrowska jest posiadaczką 9 statuetek tej cenionej muzycznej nagrody. A kolejne jej płyty (m.in. „Kilka historii na ten sam temat”, „W spodniach czy w sukience?”, „Ania Movie”) pokryły się platyną, a ostatnia, „Dla naiwnych marzycieli”, nawet podwójną. 
 
Ania Dąbrowska. Fot. Krzysztof Krzak
 Do kariery muzycznej urodzona w Chełmie Ania Dąbrowska  przygotowywała się poprzez edukację w szkole muzycznej w klasie kontrabasu, grę na gitarze basowej oraz śpiewanie w zespole 4 Pory RoQ, współpracę z Andrzejem Smolikiem i Krzysztofem Krawczykiem, na którego płytę nagrała chórki. W 2002 roku wzięła udział w Polsatowskim „Idolu”, w którym zajęła… VIII miejsce. To wtedy jej kariera nabrała tempa. Warto przy tym dodać, że Ania Dąbrowska pisze teksty i komponuje utwory nie tylko dla siebie, ale również dla innych artystów (na przykład dla Moniki Brodki, Natalii Kukulskiej); jej utwory można było usłyszeć w kilku produkcjach filmowych, takich jak choćby „Dlaczego nie?”, „Nie kłam, kochanie”, „Wkręceni”, „Och Karol 2” czy „Porady na zdrady”, z którego pochodzi jej wielki hit „Dreszcze”. Teksty pisane przez Anię Dąbrowską dotyczą najczęściej miłości – jak to ktoś gdzieś napisał – codziennej, czasami trudnej, zakończonej rozstaniem; mają formę bezpośredniego zwrotu do odbiorcy, co widać już choćby w tytułach kilku jej bardzo znanych piosenek „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „Z tobą nie umiem wygrać”, „Zmieniaj mnie, gdy zechcesz”, „Już mnie nie ma w twoich planach”. Nie są to przy tym puste rymowanki czy pseudo filozoficzne przemyślenia, od których aż roi się w tekstach domorosłych tekściarzo – piosenkarzy. 
Ania Dąbrowska w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. K.Krzak
Melodycznie to spokojny, nieco archaiczny pop nawiązujący brzmieniem do lat 60. i 70. minionego wieku. Do tego dopasowany jest look piosenkarki: bez agresywnego makijażu, strojów rodem z agencji dla potrzebujących panów… Znakiem rozpoznawczym Ani Dąbrowskiej jest jednak przede wszystkim jej łagodny, podszyty lekkim wibratem głos, który -  gdy trzeba - potrafi zabrzmieć dramatycznie albo lirycznie. I ta lekkość śpiewania, jakby od niechcenia – to wszystko robi wrażenie i oczarowuje słuchacza! Oczywiście tego, który lubi muzykę skomponowaną na więcej niż dwóch dźwiękach, urozmaiconą instrumentalnie, o sensowności towarzyszących jej tekstach nie wspominając. Ania Dąbrowska układa program koncertu w ten sposób, że najpierw śpiewa trochę trudniejsze, mniej znane piosenki, a następnie – jak sama mówi – rozkręca imprezę, wykonując największe przeboje ze swego repertuaru („Serce nie sługa”, „Nieprawda”, „W głowie” i inne). Wierna publiczność śpiewa razem z Anią, a ci, co nie znają słów – smakują wokal piosenkarki i instrumentalne sola członków jej zespołu. Brawa dla Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim i Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego, pod którego patronatem odbywały się Dni Ostrowca za zaproszenie tej znakomitej wokalistki, kompozytorki i autorski tekstów, szczególnie że był to dzień… 50. urodzin Zenka Martyniuka.


Komentarze