Edyta Jungowska wśród dzieci z Ostrowca Świętokrzyskiego


Jednym z wydarzeń imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Ostrowcu Świętokrzyskim było spotkanie ze znakomitą aktorką Edytą Jungowską.
 
Edyta Jungowska w amfiteatrze w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. K.Krzak
W trakcie festynu „Świat za uszy złap” zorganizowanego przez Miejskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego Edyta Jungowska przedstawiła aktorską interpretację fragmentów literatury dziecięcej. Wydaje się, że mało kto jest tak jak ona predestynowany do tego typu przedsięwzięć, gdyż od 2010 roku aktorka jest właścicielką wydawnictwa Jung-off-ska wydającego książki i audiobooki przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
 
Audiobookowy dorobek Edyty Jungowskiej. Fot. K.Krzak
Edyta Jungowska 30 lat temu ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (dyplomowym jej przedstawieniem była „Muzykoterapia” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, które grane było w stołecznym Teatrze na Targówku). Od razu po studiach trafiła do zespołu Teatru Nowego w Warszawie kierowanego przez Adama Hanuszkiewicza. Przez blisko dziesięć lat zagrała tu wiele wiodących ról pod kierunkiem mistrza, m.in. w takich przedstawieniach, jak: „Zapolska, Zapolska”, „Czupurek”, „Cząber z Gombra”, „Seans”, „Dulska”, „Miesiąc na wsi” i „Balladyna” (rola tytułowa). Potem związała się z Teatrem Studio (1998 – 2012), gdzie grała w spektaklach reżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieplaka, Grzegorza Brala i Mariusza Grzegorzka Gościnnie występowała też w Teatrze Scena Prezentacje, Teatrze Narodowym, Dramatycznym, Buffo, Komedia i Powszechnym w Warszawie.
 
Edytę Jungowską wspomagał Michał Mendak. Fot. K.Krzak
Równolegle z teatralną intensywnie rozwijała się telewizyjna kariera Edyty Jungowskiej. Debiutowała tu rolą Konstancji Weber w „Amadeuszu” Shaffera w reżyserii Macieja Wojtyszki. Telewizyjne spektakle z jej udziałem reżyserowali też m.in. Sylwester Chęciński, Gustaw Holoubek, Robert Gliński, Andrzej Barański, Barbara Sass, Barbara Borys – Damięcka i przede wszystkim Olga Lipińska. Pod kierunkiem tej ostatnie Jungowska zagrała tytułową rolę w „Baryłeczce”, Justysię w „Mężu i żonie”, Małgorzatę w „Diabelskim nasieniu”; przez pięć lat regularnie występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej.
 
Edyta Jungowska z ostrowieckimi dziećmi. Fot. Krzysztof Krzak
Jeszcze przed studiami aktorskimi Edyta Jungowska zadebiutowała w serialu „Szaleństwa panny Ewy”. Potem przyszły role w takich filmach i serialach, jak: Ostatni dzwonek”, „40-latek. 20 lat później” (sekretarka Maliniaka), „Faustyna”, „Złoto dezerterów”, „Ciało”, „Ja wam pokażę” i wielu innych. Szczególną popularność przyniosła aktorce rola siostry oddziałowej Bożysławy „Bożenki” Leszczyńskiej – Zbieć Van Der Graaf w serialu „Na dobre i na złe”, z którym rozstała się w 2012 roku. Ostatnim wielkim dokonaniem aktorskim Edyty Jungowskiej była rola Łarisy zagrana u boku Ewy Dałkowskiej w spektaklu telewizyjnym „Lekcje miłości” nagrodzona w ubiegłym roku na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie i nagrodą im. Stefana Treugutta.
 
Aktorka podpisywała płyty i pozowała do zdjęć nie tylko z dziećmi. Fot. K.Krzak
Najmłodsi widzowie mają często okazję usłyszeć aktorkę w dubbingowanych przez nią filmach, takich jak choćby „Toy Story”, „Casper”, „Rodzina Addamsów”. Jungowska nagrywa też wydawane przez swoje wydawnictwo audiobooki, wśród nich „Dzieci z Bullerbyn”, „Rasmus i włóczęga”, „Karlsson z Dachu”. I to właśnie bohaterowie książek Astrid Lindgren byli bohaterami rozmowy aktorki z najmłodszymi uczestnikami podczas spotkania w ostrowieckim amfiteatrze. Można było tez nabyć płyty z nagranymi powieściami, a Edyta Jungowska długo i cierpliwie podpisywała je i pozowała do zdjęć z wielbicielami swojego aktorskiego talentu.

Komentarze