"Bractwo śmierci" dawniej i dziś - Krzysztof Kasiński w ostrowieckiej WSBiP


W Instytucie Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończono 14 czerwca 2019 roku cykl spotkań poświęconych zjawiskom kultury i historii światowej.
 
Doktorzy: Krzysztof Kasiński i Paweł Kaptur podczas spotkania w WSBiP. Fot. K.Krzak
Czwarty sezon popularyzatorskiej działalności dr. Pawła Kaptura zwieńczył wykład amerykanisty z Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dra Krzysztofa Kasińskiego „America first! Ku Klux Klan i naziści na straży amerykańskiej tożsamości?”. Doktor Kasiński jest jednym z nielicznych polskich naukowców, którzy zajmują się tematyką „bractwa śmierci”, jak bywa nazywana ta powstała w drugiej połowie XIX wieku, w mieście Pulaski, w stanie Tennessee, tajna organizacja o charakterze terrorystycznym i nazistowskim. Należeli do niej m.in. senator Robert Byrd, sędzia Sądu Najwyższego Hugo LaFayette Black, dwukrotny gubernator Missisipi Theodore G. Bilbo oraz prawnik i gubernator Indiany Edward L. Jackson. W swojej historii była dwukrotnie delegalizowana i trzykrotnie wznawiała swoją działalność – ostatnio w 1945 roku.
 
Doktor Krzysztof Kasiński z UJK w Kielcach. Fot. Krzysztof Krzak

Pięć lat temu Krzysztof Kasiński obronił pracę doktorską zatytułowaną „Wieloetniczność czy asymilacja – teorie integracji etnicznej na przykładzie działalności Ku Klux Klanu i amerykańskich neonazistów w latach 1915-1945”. Niebawem ukaże się jego książka „Amerykański radykalny patriotyzm. Historia i teraźniejszość”. Stanowi ona pokłosie jego badań naukowych dotyczących kwestii kulturoznawczo rozumianego zderzenia cywilizacji i jego efektów, amerykańskiego pluralizmu religijnego, historii Kościoła, ksenofobii i rasizmu w krajach anglojęzycznych. Zainteresowanie KKK zrodziło się u Krzysztofa Kasińskiego wtedy, gdy jako student filologii angielskiej odbył podróż do Stanów Zjednoczonych. – Spotkałem tam wtedy kilku panów, którzy w bardzo prywatnych rozmowach ujawnili, że są członkami Ku Klux Klanu – opowiadał dr Krzysztof Kasiński podczas wykładu w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Zacząłem się wtedy zastanawiać, czy w ogóle KKK w Polsce jest znany poza stereotypami, które z reguły z tą organizacją są łączone, czyli biały strój, białe kaptury, prześladowanie Murzynów? 
 
Jeden ze slajdów z prezentacji dr. K.Kasińskiego. Fot. K.Krzak
Krzysztof Kasiński interesująco opowiadał o historii Ku Klux Klanu, najważniejszych postaciach w jego dziejach oraz głównych założeniach ideologicznych, które przez wiele lat miały istotny wpływ na kształtowanie się tożsamości prawdziwego, lepszego Amerykanina. Ważnym momentem w tej historii okazało się połączenie jej z niemieckim nazizmem, wprowadzającym wyższość jednej rasy nad drugą. W dzisiejszej Ameryce KKK liczy około 5 tysięcy zdeklarowanych członków, choć oblicza, że liczba zwolenników jest mniej więcej taka sama. Członkowie Klanu starają się wpływać na życie współczesnych Amerykanów, „opiekując się” na przykład niektórymi autostradami lub wspomagając finansowo wybrane parafie. Po ostatnich wyborach prezydenckich w USA Ku Klux Klan przyznał, że zwycięstwo  Donalda Trumpa to po części zasługa także tej organizacji. Trump jak dotychczas nie zaprzeczył tym oświadczeniom…
 
Krzysztof Kasiński z egzemplarzem tygodnika "Świat" z 1921 r. Fot. K.Krzak
Niezwykłą atrakcją spotkania z dr. Krzysztofem Kasińskim była wyjątkowa okazja zobaczenia oryginalnych egzemplarzy polskich gazet z lat 20. i 30. minionego stulecia, które już wtedy pisały o Ku Klux Klanie, takich jak tygodnik „Świat” czy „Ilustrowany Kuryer Codzienny”.

Komentarze