"Syberiada" Tomka Tułaka w ostrowieckiej WSBiP


Kolejna wędrówka przez ciekawe regiony geograficzno – kulturowe odbyła się w piątkowy wieczór (15 marca 2019 r.) w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
 
Tomasz Tułak i dr Paweł Kaptur. Fot. Krzysztof Krzak
Tym razem pomysłodawca i gospodarz spotkań, dr Paweł Kaptur z Instytutu Kultur i Języków ostrowieckiej uczelni zaprosił Tomasza Tułaka, urodzonego w Kielcach absolwenta leśnictwa i religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zamiłowania fotografika, globtrotera i podróżnika (właściciela OM Tramping Klubu), by ten podzielił się ze stałymi i nowymi uczestnikami spotkań geograficzno – kulturowych na WSBiP swoimi wrażeniami i przeżyciami z wyprawy podróżniczej w fascynujące tereny północnej Azji. Opowieść Tomasza Tułaka nosiła tytuł „Syberia, Bajkał, kolej Transsyberyjska”. Na tej trasie prowadzi on wspólnie ze swoimi kolegami przewodnikami wyprawy dla indywidualnych i grupowych turystów spragnionych ciekawych przeżyć i niebanalnych doznań. I to opowieści z tych syberyjskich szlaków stanowiły podstawę gawędy, która przyciągnęła do auli WSBiP niespotykaną na przestrzeni 4 lat (od takiego czasu dr Paweł Kaptur organizuje te niezwykle różnorodne tematycznie spotkania) liczbę słuchaczy w różnym wieku i o doświadczeniu życiowo – podróżniczym.
 
Irkuck na fotografii Tomasza Tułaka 
 
Wierszyna - polska wioska nad Bajkałem w obiektywie T.Tułaka
Opowieść Tomasza Tułaka stanowiła niemal wierne odtworzenie takiej wyprawy – od spotkania grupy turystycznej na dworcu kolejowym, poprzez kolejne etapy podróży, miejsca, ludzi, zwyczaje, wierzenia. Nie zabrakło wspomnień ze spotkań z kolejnymi potomkami Polaków, którzy do dziś zamieszkują tereny Syberii i choć najczęściej nie mówią już po polsku, to nie zapominają o swoich korzeniach i płynącej w ich żyłach polskiej krwi. Wśród wielu prezentowanych zdjęć nie zabrakło polskich cmentarzy czy wiosek, gdzie kiedyś większość mieszkańców stanowili nasi rodacy, takich jak choćby Wierszyna czy Tunka. Także wśród rdzennych Sybiraków czy Rosjan wciąż żywa jest pamięć o polskich badaczach tych ziem: Czerskim, Czekanowskim czy Bronisławie Piłsudskim. Niezwykle ciekawe były zwłaszcza opowieści (i fotografie) z rejonów mniej znanych, jak choćby wyspa Olchon czy półwysep Święty Nos. Z zainteresowaniem słuchało się historii z życia Buriatów czy Ewenków, a także Rosjan, żyjących na pograniczu buddyzmu, szamanizmu i prawosławia.
 
Tomasz Tułak podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. K.Krzak

Do ulubionych kierunków Tomasza Tułaka należą, poza azjatyckimi państwami, takimi jak Indie, Pakistan i Nepal, należą również tereny obu Ameryk. To tam powstają niezliczone zdjęcia i slajdy, które autor pokazuje podczas licznych spotkań w muzeach, szkołach czy domach kultury. Podróżnicze opowieści Tułaka można też niekiedy usłyszeć w programie III i IV Polskiego Radia. Można też wybrać się z nim na taką wyprawę, kontaktując się z jego klubem za pośrednictwem strony internetowej.

Komentarze