Ostrowiec Świętokrzyski. Stanisław Wyspiański - legenda i inspiracja


15 stycznia 2019 roku minęła 150. rocznica urodzin autora dramatu „Wesele”, a 1 lutego w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto wystawę zatytułowaną „Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski”.
 
Portret Wyspiańskiego autorstwa Janusza Stannego. Fot. K.Krzak
Zaprezentowane miłośnikom sztuki prace pochodzą ze zbiorów Galerii Zamojskiej. To ona od 1984 roku organizuje (od 2004 r. o charakterze międzynarodowym) na Roztoczu plenery, w którym biorą udział przedstawiciele środowiska ilustratorów. Każdy z roztoczańskich plenerów ma określony temat przewodni. Z reguły są to ważne rocznice historyczne bądź kulturalne, wybitne postaci zasłużone dla kultury, nie tylko polskiej. Do tej pory powstały zestawy tematyczne poświęcone m.in. polskim królom, różnorodności kulturowej Zamojszczyzny, Biblii, Hansowi Christianowi Andersenowi, Cervantesowi, Mickiewiczowi, Chopinowi, Sienkiewiczowi… 
 
"Wesele" Wyspiańskiego Zdzisława Witwickiego. Fot. K.Krzak
W 2007 roku, gdy w naszym kraju obchodzono Rok Wyspiańskiego, co związane było z 100. rocznicą jego śmierci, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska właśnie temu poecie, dramaturgowi, malarzowi, grafikowi, projektantowi mebli, architektowi etc. poświęciła doroczny XXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów. Wzięli w nim udział tak znani polscy ilustratorzy, tacy jak Wanda Orlińska, Janusz Stanny czy Franciszek Maśluszczak. Oprócz nich swoje prace inspirowane postacią i twórczością Stanisława Wyspiańskiego (oprócz „Wesela”, także „Nocą Listopadową” i „Akropolis”) stworzyli także: Katarzyna Stanny (córka Janusza), Anna Sędziwy, Aleksandra Michalska – Szwagierczak, Janusz Kapusta, Zbigniew Kołaczek, Joanna Słupska, Stanisław Pasieczny, Jerzy Tyburski, Serhij Michnowskij, Wołodymyr Stetsula, Andrzej Heidrich, Bartłomiej Kuźnicki, Zdzisław Witwicki, Marek Rzeźniak. Do połowy marca będą one prezentowane w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
 
Przed rysunkami Wandy Orlińskiej. Fot. Krzysztof Krzak
Otwierająca ekspozycję dyrektor ostrowieckiej placówki wystawienniczej, Jolanta Chwałek,  zaprezentowała sylwetkę jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich twórców. – Był artystą bardzo dumnym, nie przyjmował żadnej krytyki – mówiła Jolanta Chwałek. – Nigdy nie słuchał podpowiedzi innych. Wierzył w swój talent, w swój geniusz. Sztuka to była dla niego krew, pot, łzy, wysiłek i poświęcenia. Tworzył nawet, gdy już był śmiertelnie chory.

Dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim przypomniała, że praprawnukiem Wyspiańskiego jest znany raper Sokół (Wojciech Sosnowski) i zapowiedziała, że podczas całego okresu prezentacji wystawy „Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski” w placówce będą prowadzone zajęcia dla najmłodszych związane z postacią autora „Wesela”. 

                                                                                    ***
Oficjalna część wernisażu zakończyła się nawiązaniem do poprzedniej ekspozycji prezentowanej w ostrowieckim BWA „Przegląd sztuki nieprofesjonalnej” z 23 listopada ubiegłego roku. Wówczas Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński zapowiedział, że ufunduje specjalną nagrodę dla najlepszego nieprofesjonalnego twórcy z miasta nad Kamienną.  – Chcę wyróżnić wyjątkowego człowieka, który oddaje się pasji tworzenia od ponad 30 lat – mówił prezydent Jarosław Górczyński. – Jego prace charakteryzują się inspiracją czerpaną z natury, a jest nim Krzysztof Witkowski
 
Nagroda Prezydenta Jarosława Górczyńskiego dla Krzysztofa Witkowskiego. Fot. K.Krzak
Artysta otrzymał z rąk prezydenta miasta list gratulacyjny i czek w wysokości 1000 złotych.

Komentarze