"Klecha" z Mirosławem Baką odpowiedzią TVP na "Kler"?


24 października 2018 roku zakończyły się zdjęcia do filmu „Klecha” produkowanego przez Telewizję Polską. W tytułowej roli wystąpił Mirosław Baka.
 
Mirosław Baka zagrał tytułową rolę w filmie "Klecha". Fot. K.Krzak
Scenariusz autorstwa Wojciecha Pestki, Jacka Gwizdały i Janusza Petelskiego został oparty na historii księdza Romana Kotlarza (1928 – 1976), który poza posługą kapłańską zajmował się także działalnością opozycyjną w PRL-u, przez co znajdował się pod stałą obserwacją funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Jako proboszcz podradomskiego Pelagowa znalazł się wśród strajkujących robotników Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Jako „radomski bandyta” został przez władze komunistyczne poddany represjom i wielokrotnie przeszedł tzw. „ścieżki zdrowia”. Był nękany nocnymi telefonami z pogróżkami, szantażowany, parokrotnie pobili go funkcjonariusze SB. Podjęta została także nieudana próba pozbawienia życia księdza Romana. 15 sierpnia 1976 roku ksiądz Kotlarz zasłabł w trakcie odprawiania mszy. Trafił do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach, gdzie po dwóch dniach zmarł w nie do końca jasnych okolicznościach. Władze komunistyczne nie wyraziły zgody na jego pochówek w Radomiu, dlatego też ksiądz spoczął w rodzinnych Koniemłotach - powiat staszowski, województwo świętokrzyskie. W jego rolę w filmie reżyserowanym przez Jacka Gwizdałę wcielił się pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego znakomity aktor, Mirosław Baka, znany choćby z ról w „Krótkim filmie o zabijaniu”, „Amok”, „80 milionów”. 
 
Danuta Stenka i Artur Żmijewski w filmie "Klecha". Fot. mat. promocyjny
Równorzędnymi bohaterami filmu będą oficerowie powołanej w 1973 roku w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tzw. „Grupy D”, czyli tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem. Na jej czele stoi i filmie pozbawiony wszelkich zasad i skrupułów „Mistrzo”, cyniczny manipulant grany przez Piotra Fronczewskiego. W „Klesze” wystąpią także m.in. Artur Żmijewski (towarzysz Stefan), Danuta Stenka (Lucyna), Marcin Bosak (prokurator), Tadeusz Huk (ordynator); księży zagrają również: Ignacy Gogolewski, Lech Dyblik, Janusz Chabior.

Autorem zdjęć (kręconych m.in. w Pionkach koło Radomia) jest  Robert Lis, kostiumów - Anna Weber i Maria Duffek, a producentem - Andrzej Stachecki. Czy „Klecha” powtórzy sukces filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego okaże się dopiero po premierze kinowej, która planowana jest na 1 marca 2019 roku.



Komentarze