Andrzej Seweryn z Grand Prix Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu


W Radomiu zakończył się 27 października 2018 roku XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski organizowany przez tamtejszy Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego.
 
Andrzej Seweryn w "Deprawatorze". Fot. Marta Ankiersztejn
W tegorocznej edycji zostało zaprezentowanych 11 spektakli opartych na utworach Witolda Gombrowicza. Zaprezentowali jej artyści teatrów z Warszawy, Zielonej Góry, Łodzi, Wałbrzycha, Zakopanego, Radomia oraz z Austrii i Argentyny. Oceniało je jury, w którym zasiedli: Jacek Wakar (przewodniczący), Bożena Sawicka, Jacek Cieślak i Łukasz Drewniak. To właśnie to gremium postanowiło przyznać Grand Prix – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia (jest nią rzeźba dłuta prof. Krzysztofa Nitscha) Andrzejowi Sewerynowi za rolę Witolda Gombrowicza w spektaklu „Deprawator” Macieja Wojtyszki w jego reżyserii wystawionym w Teatrze Polskim w Warszawie
 
Plakat tegorocznego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Fot. Teatr Powszechny w Radomiu
Nagrodzono również reżyserię spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” autorstwa Grzegorza Jaremki w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Grająca w nim rolę Królowej Małgorzaty Rozalia Mierzicka została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą. Za role męskie jury nagrodziło: Artura Barcisia, Przemysława Bluszcza i Krzysztofa Dracza za kreacje stworzone w „Trans – Atlantyku” w reżyserii Artura Tyszkiewicza w Teatrze Ateneum w Warszawie. 

Nagroda zespołowa trafiła do aktorów Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu: Agnieszki Grębosz, Natalii Samojlik, Karoliny Węgrzyńskiej, Przemysława Boska, Adama Majewskiego, Mateusza Michnikowskiego, Mateusza Palucha i Michała Węgrzyńskiego, którzy wystąpili w przedstawieniu „Ferdydurke” wyreżyserowanym przez Alinę Moś – Kerger.
 
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Fot. K.Krzak
Przyznano również wyróżnienia aktorskie. Otrzymali je: Anna Gorajska i Anna Stela za role  w „Ferdydurke” (reżyseria: Magdalena Miklasz) z Teatru Dramatycznego i Teatru Malabar z Warszawy oraz Paulina Walendziak za rolę księżnej Himalaj w „Operetce” wyreżyserowanej przez Waldemara Zawodzińskiego ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Komentarze