XII Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim: wszystkie barwy tanga


Do kalendarza imprez kulturalnych Ostrowca Świętokrzyskiego po dwuletniej przerwy powróciły Dni Muzyki organizowane (w tym roku po raz dwunasty)  przez Miejskie Centrum Kultury. 
 
Emilia Kudra i Quinteto El Tango. Fot. K.Krzak
Pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów odbył się 14 września 2018 roku. O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju świadczyć może fakt, że publiczność wypełniła do ostatniego miejsca dwie sale ostrowieckiego Urzędu Stanu Cywilnego (przy okazji okazało się, że jest to całkiem dobre miejsce na tego typu imprezy). „Kolory tanga”, bo taki tytuł nosił koncert inaugurujący XII Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim, przedstawił zespół Quinteto El Tango wraz z wokalistką Emilią Kudrą. 

Formacja ta zajmuje się, zgodnie ze swoją nazwą, wykonywaniem utworów utrzymanych w rytmie tanga. Tworzą ją absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi: Oliwia Różańska (fortepian), Bartłomiej Dyner (kontrabas), Rafał Rydyger (skrzypce), Jacek Matuszewski (gitara) i Maciej Ćwikliński (akordeon). Wykonują oni klasyczne i współczesne tanga, w tym wiele kompozycji rewolucjonisty gatunku, jakim był Astor Piazzolla (w Ostrowcu Świętokrzyskim zagrali jego „Milonga del Angelo” i „Libertango”). W programie koncertu znalazły się także utwory Carlosa Gardela, Anibala Troilo oraz polskich kompozytorów, takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy Władysław Szpilman. 
 
Emilia Kudra z Quinteto El Tango. Fot. K.Krzak
Największą niespodzianką repertuaru przedstawionego przez Quintet El Tango są piosenki wykonywane przez Emilię Kudrę, łódzką wokalistkę współpracującą z tamtejszymi teatrami V6, Teatrem Piosenki i Teatrem im. Jaracza, mającą na swoim koncie występy w warszawskim Teatrze Rampa, absolwentkę Complete Vocal Academy w Complete Vocal Institute w Danii. Zaskakujące są przede wszystkim te utwory, których dotychczas słuchacze raczej nie kojarzyli z tangiem, jak choćby „Okularnicy”, „Wariatka tańczy” czy „Obibok” (wszystkie z tekstami Agnieszki Osieckiej). To efekt ciekawych, unikatowych aranżacji dokonanych specjalnie dla łódzkiej formacji przez rodowitych Argentyńczyków: Matiasa Gobbo i Gustavo Michalika. Pisząc o aranżacjach nie sposób pominąć dokonań w tym zakresie Michała Makulskiego, który dla Quinteto El Tango opracował m.in. „Już nigdy”, „Powróćmy jak za dawnych lat” czy „W małym kinie”, odczytując niejako na nowo te powszechnie znane kompozycje i pokazując nieodkryte dotąd ich walory. A jeśli dodać do tego maestrię wykonania, to mamy już komplet zasługujący na słowa najwyższego uznania. Można je było wyrazić po koncercie podczas osobistych rozmów z wszystkimi wykonawcami koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim. To także dobry pomysł organizatorów ostrowieckich Dni Muzyki.

Komentarze