Świat wyczarowany gitarą Piotra Krępecia

To była prawdziwa (choć zdecydowanie za krótka) uczta muzyczna i kto na niej nie był – niech żałuje. Choć, jeśli wierzyć informacjom zawartym w sieci, Piotr Krępeć powróci do Ostrowca Świętokrzyskiego 19 listopada (warto zawczasu postarać się o zaproszenia).
 
Piotr Krępeć grał i opowiadał o swojej niezwykłej gitarze. Fot. K.Krzak

A póki co dźwięków wydawanych przez muzyka i jego gitarę posłuchać można w ścieżce dźwiękowej serialu telewizyjnego „Leśniczówka”, między innymi w piosence „Dom dobrych drzew” śpiewanej przez Edytę Górniak. Sześć lat temu Piotr Krępeć skomponował i wykonał muzykę do etiudy filmowej Arkadiusza Biedrzyckiego „Podróż z bagażem podręcznym”, która prezentowana była m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wtedy też powstała pierwsza autorska płyta Piotra Krępecia zatytułowana „In substance” zawierająca jedenaście jego kompozycji z utworem „Song for my mum” na czele.
 
Piotr Krępeć w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. K.Krzak
1 września 2018 roku Piotr Krępeć rozpoczął (w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku) trasę koncertową obejmującą w sumie 40 prezentacji, promującą jego najnowszy krążek „Movement in silence”, na którym – podobnie jak na tym debiutanckim – nagranych zostało 11 autorskich kompozycji. Płyta ta została nagrana za jednorazowym podejściem: Krępeć wszedł do studia i grał wszystkie kompozycje (w sumie 35 minut muzyki), które bez późniejszego „czyszczenia” znalazły się na krążku. 4 września gitarzysta zawitał do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia zaprezentował swoją twórczość. Większość utworów pochodziło z promowanej płyty, choć nie zabrakło utworu z „Leśniczówki”, melodii chińskiej oraz jednego nowego utworu, który jest na etapie „opracowywania”. Jeśli jest on zapowiedzią kolejnych muzycznych przedsięwzięć Artysty, to można mieć pewność, iż nowa płyta będzie jeszcze lepsza niż te dwie dotychczasowe.

Pewnie zabrzmi to nieco infantylnie, ale można powiedzieć, że Piotr Krępeć cały jest muzyką, którą tworzy i wykonuje. Jest ona wyrazem jego wrażliwości i emocji, ale wystarczy lekko przymknąć oczy, by wyobrazić sobie pejzaże, światy i głębokie przestrzenie, raz melancholijne, raz nieco ostrzejsze. Gitara barytonowa skonstruowana specjalnie dla niego przez Jacka Śliwę brzmi przy dotykach muzyka rewelacyjnie, momentami ma się wrażenie, że słychać kilka instrumentów.
Piotr Krępeć podczas koncertu w ostrowieckiej PSM. Fot. K.Krzak
Maestrią wykonania poszczególnych utworów, a także różnorodnością kompozycyjną 35 – letni Piotr Krępeć potwierdził swoją niekwestionowaną pozycję wśród muzyków fingerstylowych, którą już wcześniej docenił branżowy magazyn Top Guitar, który nazwał Krępecia „objawieniem i nadzieją polskiej gitary i muzyki w ogóle”, Prezydent Miasta Sopotu, w którym mieszka muzyk (urodzony w mazurskim Szczytnie) dwukrotnie przyznał mu stypendium (gitarzysta otrzymał też stypendium Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego). Polski muzyk cieszy się ogromną popularnością i uznaniem w Chinach, gdzie m.in. w bieżącym roku wystąpił jako gość specjalny tamtejszego największego festiwalu gitarowego - Zhejiang Guitar Festiwal. Sam też organizował podobne imprezy: Fingerstyle Sopot Festival oraz Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego. Na swoim koncie Piotr Krępeć ma wspólne występy z takimi tuzami fingerstyle’u, jak: Andy McKee, John Gomm czy Callum Graham. Mimo to zachował niespotykaną zbyt często wśród wybitnych artystów skromność i pokorę wobec Sztuki i jej odbiorców.

Komentarze