Sztuka zawładnęła Dwoma Brzegami po raz dwunasty


Tłumy miłośników sztuk wszelakich przybyły w sobotę do Kazimierza Dolnego, gdzie (i w Janowcu nad Wisłą) przez osiem dni odbywać się będzie 12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 
 
Wejście do miasteczka festiwalowego w Kazimierzu Dolnym. Fot. K.Krzak
Festiwal kierowany przez Grażynę Torbicką stanowi niepowtarzalną okazją do obejrzenia najciekawszych filmów polskich i zagranicznych ostatniego sezonu. W repertuarze dominują produkcje nagradzane na festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian czy Rotterdamie. Wiele z nich nie trafi do regularnego rozpowszechniania w polskich kinach. Tegoroczne Dwa Brzegi rozpoczęła projekcja laureata Złotej Palmy w Cannes, czyli filmu „Shoplifters” Hirokazu Koreedy. Zabrakło biletów na „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego,
Spotkanie z Joanną Kulig prowadziła Grażyna Torbicka. Fot. K. Krzak
której projekcja odbyła się z udziałem wykonawczyni głównej roli, Joanny Kulig. Pokazane zostaną także m.in. „7 dni’ Jose Padilhii, „Księgarnię z marzeniami” Isabel Coixet, „Image book” Jean-Luc Godarda, „Polegaj na mnie” Andrew Haigh’a, „Donbas” Siergieja Łoźnicy (Donbas), „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka. Publiczność wybierze w głosowaniu najlepszy obraz Dwóch Brzegów 2018, a profesjonalne jury nagrodzi twórców filmów krótkometrażowych.

Oprócz nowości w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą można obejrzeć retrospektywy aktorskie i reżyserskie. Specjalny blok filmowy zostanie poświęcony dokonaniom Arkadiusza Jakubika, który wystąpi także jako wokalista podczas dwóch festiwalowych koncertów. Przypomniane zostaną filmy Tomasza Zygadły i wczesnego Miloša Formana. Natomiast z koncertami wystąpią także Katarzyna Nosowska, Raz Dwa Trzy z gościnnym udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Magdy Umer i Ani Rusowicz, Francis Tuan i EABS.

Łukasz Simlat, Magdalena Boczarska i Bartłomiej Topa wystąpili w serialu "Pod powierzchnią". Fot.K.Krzak
Nieodłączną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są spotkania artystów z publicznością. W pierwszych pojawili się: Danuta Stenka, Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Bartłomiej Topa, Maciej Bochniak, Katarzyna Śliwińska – Kłosowicz (twórcy i wykonawcy seriali TVN, które jesienią trafią na ekrany: „Pod powierzchnią”, „Diagnoza”, „Pułapka”), Joanna Kulig, Ewa Braun, laureatka Oscara za scenografię (jej wystawę „Odtwarzanie minionych światów” można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim), Maciej Bochniak (prywatnie mąż Joanny Kulig). Do Kazimierza Dolnego przyjadą jeszcze m.in. Grażyna Szapołowska, Jadwiga Jankowska – Cieślak, Maja Komorowska, Krzysztof Zanussi, Łukasz Ronduda i Dorota Stalińska. Szkoda tylko, że te spotkania, a zwłaszcza ich części nieoficjalne są w tym roku bardzo krótkie i kończone „brutalnym” zabieraniem gwiazd przez ich, jak sadzę, agentów, co powoduje zawód wśród łowców autografów czy amatorów wspólnego zdjęcia ze swoim idolem.

Pisarka Żanna Słoniowska podczas spotkania z czytelnikami. Fot. K. Krzak
Nieco spokojniej odbywają się spotkania z literatami w cyklu „Niesfilmowani”. Prowadzi je Dariusz Foks. Jego pierwszym gościem była Żanna Słoniowska, autorka książki „Dom z witrażem”, a będą: Kalina Błażejowska, Magdalena Grzebałkowska, Stanisław Bereś, Waldemar Bawołek i Martyna Bunda. A oprócz tego miłośnicy sztuk wizualnych będą mogli obejrzeć liczne wystawy (także poza Kazimierzem Dolnym, na przykład w urokliwym Mięćmierzu); swoje prace pokażą m.in. Janusz Olszewski, Jagoda Halina Kołodziejska, Kuba Turczyński i Tomek Sikora.
Patrząc na tłumy przemieszczające się po festiwalowym miasteczku można przypuszczać, że sukces frekwencyjny festiwalu z ubiegłego roku zostanie pobity.

Komentarze