Enej oczarował ostrowiecką publiczność

Gwiazdą Dni Ostrowca Świętokrzyskiego był zespół Enej, który wystąpił na ostrowieckim Rynku w sobotni wieczór, 16 czerwca 2018 roku.
 
Enej na ostrowieckim Rynku. Fot. Krzysztof Krzak
O zespole Enej stało się głośno w 2011 roku, kiedy to muzycy z Olsztyna wygrali pierwszą edycję talent show „Must be the music. Tylko muzyka” w Telewizji Polsat. Miało to miejsce w dziewiątym roku istnienia formacji założonej przez braci Piotra (ksywka: Lolek) i Pawła (zwanego Bolkiem) Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, który dziś pełni rolę menagera grupy. Co więcej, Enej miał już wtedy na swoim koncie dwa studyjne krążki: „Ulice”(2008 r.) i „Folkrabel”
Piotr Sołoducha, lider zespołu Enej. Fot. K.Krzak
(2010), na którym znalazła się piosenka „Radio Hello”. Po jej wykonaniu przez zespół w finale Polsatowskiego programu grały ją wszystkie stacje radiowe, a kariera Eneja nabrała prawdziwego rozpędu. Zespół od tego momentu zaczął regularnie pojawiać się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce: Heineken Open'er Festival, Przystanek Woodstock (2011, nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu w roku poprzednim; występ ten został utrwalony na koncertowym CD), Jarocin Festiwal, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu (nagroda Super Premiery 2012 oraz Super Jedynka w kategorii Super Przebój 2013), TOP trendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival. Koncertuje też w wielu miastach Polski, a także poza granicami kraju, m.in. w Stanach  Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Ukrainie, we Włoszech, Belgii, Czechach i Niemczech.

Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego - Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa stanowi mieszankę różnorodną pod względem  kulturowym, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu: bracia Sołoduchowie  mają korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy. A są to:  Jacek Grygorowicz (gitara elektryczna i akustyczna), Jakub Czaplejewicz (puzon), Łukasz Przyborowski (trąbka), Damian Pińkowski (saksofon, klarnet) i Kornel Kondrak (perkusja).

Mirosław Ortyński, twórca przebojów Eneja. Fot.K.Krzak
Lata 2012 i 2015 przyniosły dwie kolejne płyty w dorobku zespołu Enej: „Folkhorod” z takimi przebojami, jak „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili” i „Symetryczno – liryczna” oraz „Paparanoja”, na której znalazły się hity „Kamień z napisem love”, „Nie chcę spać” i „Dzisiaj będę ja”. Obecnie radiostacje lansują piosenkę „Zagubiony”. W najbliższym czasie Enej stawiać będzie na muzyczne eksperymenty, pokazujące inne od dotychczasowego, bardziej nowoczesne brzmienie formacji. Pojawi się także nagranie w zaskakującym duecie.

Te i wiele innych (także po ukraińsku) piosenek utrzymanych w stylistyce folku, popu, ska i reggae (ciekawie zabrzmiała zwłaszcza "Niepewność" Marka Grechuty w tym właśnie rytmie) Enej zaprezentował podczas koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim zapowiedziany przez samego Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego w towarzystwie delegacji z miasta partnerskiego, z Białej Cerkwi na Ukrainie z wicemer miasta Inną Nowohrebelską na czele. Enejowcy porwali ostrowiecką kilkutysięczną publiczność w zasadzie o pierwszych dźwięków intro. Chwytliwe melodie, łatwo wpadające w ucho, bardzo profesjonalnie zagrane, zachęcające do zabawy i tańca nikogo chyba nie pozostawiły bez reakcji. Ostrowczanie wiele utworów śpiewali wspólnie z zespołem. Niepowtarzalną atmosferę koncertu stwarzała też znakomita reżyseria świateł w wykonaniu niejakiego Matiasa. To było dziewięćdziesiąt minut świetnego show na bardzo wysokim, pod każdym względem, poziomie.

Komentarze