Porcelana według Marka Cecuły w Dyskusyjnym Klubie Sztuki


Światowej sławy artysta ceramik, pedagog i kurator Marek Cecuła  był 6 czerwca 2019 r. bohaterem spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki, który w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim animuje Wojtek Mazan.
 
Gościem Wojtka Mazana (z prawej) był Marek Cecuła. Fot. K.Krzak
Marek Cecuła urodził się w Częstochowie, ale do 16. roku życia mieszkał w Kielcach. Stamtąd wyemigrował do Izraela, by po 12 latach przenieść się do Brazylii. W 1976 roku trafił do Nowego Jorku, gdzie w SoHo, jednej z dzielnic Manhattanu, otworzył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. – Kiedy wyjeżdżałem z Polski, wziąłem ze sobą encyklopedię i album pokazujący wytwory Fabryki Porcelany w Ćmielowie – wspominał podczas spotkania w BWA Marek Cecuła. – On był dla mnie jak Biblia, szczyciłem się tym, że w moim rodzinnym regionie robi się takie cudne rzeczy, jak w Ćmielowie. Poczułem, że to jest to, co chciałbym robić przez resztę życia. I to mi się udało.
 
Marek Cecuła. Fot. Krzysztof Krzak
Mimo iż, jak sam przyznaje, w żadnej szkole nie zagrzał miejsca do momentu uzyskania dyplomu, to przez wiele lat (1985 – 2004) był dziekanem Wydziału Ceramiki w nowojorskiej Parsons School of Design, a następnie, do   2010 roku profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. Obecnie jest profesorem w londyńskim Royal College of Art.
 
Praca powstała pod wpływem wydarzeń z 11.09.2001 r. w Nowym Jorku. Fot. K.Krzak
Siedem lat temu w rodzinnym mieście otworzył Design Centrum Kielce, a w 2013 roku – Ćmielów Design Studio. Znakiem rozpoznawczym studia są alternatywne propozycje w dziedzinie ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Współpracuje ono przy tym z Fabryką Porcelany AS w Ćmielowie i Porcelaną „Chodzież”. Ćmielów Design Studio Marka Cecuły projektuje dekoracyjne wzory do seryjnych produktów porcelanowych ćmielowskiej fabryki, ale także tworzy nowatorskie, oryginalne obiekty porcelanowe o charakterze dekoracyjno – użytkowym, takie jak dodatki stołowe, wazony i figurki. Przyjeżdżają tu z całego swiata projektanci i adepci tej sztuki, by w ćmielowskim studiu poznawać arkana tej niełatwej sztuki. Bo dla Marka Cecuły ceramika i porcelana ma dwa wymiary: użytkowy i artystyczny. Artysta zademonstrował w formie prezentacji "Droga przez porcelanę" wideo swoje dokonania jako projektanta ciekawych wzorów na przedmiotach porcelanowych, ale także jako twórcę nowatorskich form wytworów codziennego użytku, takich jak czajnik, filiżanka, talerz, ż których Cecuła potrafi stworzyć formy bliskie rzeźby czy architektury. 


 
Projekty M. Cecuły z okresu nowojorskiego i ćmielowskiego. Fot. K.Krzak
Śmiało rzec można, iż jego projekty i gotowe już produkty to prawdziwe dzieła sztuki. Dodatkową wartością spotkania w Dyskusyjnym Klubie Sztuki jest ogromna miłość Marka Cecuły do porcelany, która bije niemal z każdego wypowiadanego przezeń zdania o tym, jak nawet z porcelanowego złomu można zrobić niezwykłą formę (ogromne wrażenie na słuchaczach zrobiła „Kronika Kielecka” wykonana na okruchach uszkodzonej porcelany, pokazująca m.in. pogrom tamtejszych Żydów w 1946 roku).

* * *
Spotkania Dyskusyjnego Klubu Sztuki odbywają się w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych od stycznia 2017 roku. Skierowane są one do wszystkich, którzy chcą bliżej poznać tendencje w sztuce współczesnej, są dociekliwi i lubią zgłębiać temat. Dotychczasowymi gośćmi Wojtka Mazana byli: Monika Pastuszko, Igor Stokfiszewski, Karol Sienkiewicz, Łukasz Ronduda i Cecylia Malik.

Komentarze