Młodzież z Ostrowca Świętokrzyskiego stworzyła film


Pięć dni trwały w Ostrowcu Świętokrzyskim warsztaty teatralno – filmowe zorganizowane przez tutejsze Miejskie Centrum Kultury. Ich efekt został pokazany 3 sierpnia 2018 roku w sali Galerii Fotografii.
 
Amelia Sobczyk i Piotr Ćwikła w jednej ze scen filmu. Fot. K.Krzak

Pomysłodawczynią warsztatu i jego opiekunką merytoryczną była Elżbieta Baran, wieloletnia dyrektorka ostrowieckiego MCK i instruktorka teatralna, przez której „ręce” przewinęło się wiele osób znanych dziś z ekranów i teatralnych scen. Tym razem do współpracy Elżbieta Baran zaprosiła młodych adeptów sztuki scenicznej i filmowej renomowanych uczelni artystycznych w Polsce.

Z ostrowiecką młodzieżą pracowali aktorzy: Daniel Namiotko (wyróżniony na tegorocznym Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Efekt”; w maju zadebiutował rolą Kuby w serialu „M jak miłość”) i Hubert Fiebig (obaj z Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie); Jakub Solarz (ostrowczanin, student reżyserii PWSFTviT w Łodzi), Kinga Pudełek (także z łódzkiej „Filmówki”, autorka m.in. „Naszego domu” nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych) i Jakub Błażewski z Wydziału Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
 
Od lewej: H.Fiebig, J.Solarz, J.Błażewski, K.Pudełek, D.Namiotko. Fot. K.Krzak
Zajęcia przeznaczone były dla osób powyżej 13. roku życia i okazały się trafionym pomysłem, bowiem zgłosiła się wcale pokaźna grupa młodzieży zainteresowanej powstawaniem filmu na każdym etapie jego tworzenia. Na pierwszy ogień poszły zajęcia teatralne, uczące podstawowych zadań aktorskich, a potem skupiono się na przygotowaniu filmu. Uczestnicy aktywnie pracowali nad stworzeniem scenariusza przyszłego filmu. Gros warsztatowego czasu zajęło kręcenie poszczególnych scen i ich montaż. To było bardzo szybkie tempo tworzenia, nawet jak na zaledwie siedmiominutowy film, tym bardziej, że w jego powstawaniu uczestniczyli w większości amatorzy – pasjonaci. – To było możliwe dzięki temu, że stworzyliśmy zgraną ekipę, w której ludzie się lubią i  każdy wiedział, co ma robić podkreślała przed pokazem Kinga Pudełek. – Współpraca przebiegała bezproblemowo. Wszyscy zostawili w tym filmie swój ślad.
 
Scena z filmu "Co mamy w kieszeniach?". Fot. K.Krzak
A film „Co mamy w kieszeniach?” jest lapidarną opowieścią o narodzinach przyjaźni (miłości?) między młodym chłopcem a dziewczyną, których połączył… znaczek pocztowy, który młodzieniec przypadkowo miał w kieszeni. Pokazanie relacji między bohaterami było o tyle trudne, że w filmie pada bardzo niewiele słów. Zdjęcia kręcono w tymczasowej siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy Alei 3 Maja, ale także  w jej najbliższym otoczeniu (na przykład w Parku Miejskim). W głównych rolach wystąpili: Amelia Sobczyk i Piotr Ćwikła. W pozostałych pojawili się: Zuzanna Skowierzak, Tola Gębura, Dominika Kiec, Tatiana Dryjas, Karolina Kasprzyk, Julia Łata, Julia Szałapska, Iwona Solarz – Granz, Eliza Granz i Natalia Jabłońska. Czas pokaże, czy któryś z tych młodych uczestników warsztatów teatralno – filmowych wybierze w przyszłości taką właśnie drogę samorealizacji…

Komentarze